Kategorie: Wszystkie | Na temat | Nie na temat | Polecam
RSS

Na temat

niedziela, 25 października 2009

Pora na wpis edukacyjny, a konkretniej o tabelkach, kalkulatorach i o tym jak z nich korzystać.

Czy tabelka prawdę mi powie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Powie albo nie powie. Bo wszystko zależy od tego jaka to będzie tabelka i jak z niej skorzystamy.

Przeanalizujmy choćby poniższą, która pojawiła się w artykule na Wirtualnej Polsce.


Źródło: kobieta.wp.pl

Czy ta tabelka mówi prawdę? Co może z niej odczytać kobieta mająca pod biustem (luźno mierzone) 71cm, a w biuście 96cm? A na przykład to, że w tabelce nie uwzględniono jej rozmiaru, który przecież istnieje i ma się całkiem dobrze! Dodatkowo tabelka ta sugeruje, że powinna ona wziąć stanik z obwodem oznaczonym 70, co zazwyczaj nie będzie najlepszym wyborem.

Kobiety, które mają (luźno mierzone!) 71cm pod biustem niejednokrotnie znacznie lepiej czują się w biustonoszach o obwodzie oznaczonym liczbą 65, a czasem nawet 60. Pamiętajmy, że pod biustem najlepiej zmierzyć się bardzo ciasno i na wydechu - wówczas zamiast 71 otrzymamy liczbę mniejszą o kilka cm (w zależności od naszej budowy może to być więcej lub mniej).

Szukamy lepszej tabelki

Przejdźmy do kolejnej tabeli.

tabelka rozmiarów staników brytyjskich

Jak widać ta tabela jest znacznie większa, choć i tak nie obejmuje wszystkich dostępnych rozmiarów (pominięto dostępną w niektórych firmach miseczkę KK).

Jak widać kobieta, która ma 96cm w biuście (przy niewielkim obwodzie pod biustem) będzie w stanie oszacować dla siebie swój orientacyjny rozmiar, bo z tabelki nie wypada. A jaki to powinien być rozmiar? Angielskie 30G? A może 32F?

Co mówi kalkulator?

Najlepszy kalkulator, z jakiego możemy skorzystać znajduje się pod adresem bra-fitter.prv.pl

Po wpisaniu do niego wymiarów 71/96 pokazał nam rozmiar 30FF, ale jeśli wpiszemy 68/96 (wynik z ciaśniejszego mierzenia pod biustem) to otrzymamy rozmiar 28GG.

Jaki rozmiar kupić? To wszystko zależy!

To jaki konkretnie będziemy potrzebować rozmiar zależy od bardzo wielu czynników. Każda z nas mierzy się trochę inaczej, ma inny kształt biustu, jego "konsystencję", a także inną budowę całego ciała. Sporo też zależy od tego jaki biustonosz będziemy kupować. Poszczególne modele bardzo różnią się od siebie i nawet jeśli w jednym idealny będzie dla nas rozmiar 30G to może się okazać, że w innym będziemy potrzebować 28GG.

Czy w takim razie rozmiar jest ważny? Czy można wierzyć różnym kalkulatorom i tabelkom?

Przede wszystkim należy myśleć! Oceniając czy dany stanik dobrze leży trzeba zawsze zwrócić uwagę na obwód, który musi być stabilny (najlepiej na najluźniejszej haftce!) i to także wtedy gdy nie mamy założonych ramiączek, a miseczki mamy skierowane w dół lub przekręcone na plecy. Sporo na temat obwodu pisała kasica_k na stanikomanii. Musimy też zwrócić uwagę, czy miseczki mają odpowiednią wielkość - nie powinny być ani za małe, ani za duże. Sporo na temat tego jak powinien leżeć biustonosz można przeczytać na blogu o rozmiarach i nie tylko.

Rozmiar jest ważny, ale nie jest najważniejszy. Najważniejsze jest to jak się czujemy i jak wyglądamy w danym biustonoszu. Jeśli w kalkulatorze wychodzi nam 28F, ale lepiej czujemy się w rozmiarze 30E to zaufajmy naszemu samopoczuciu. Taka niewielka rozbieżność jest częsta.

Ale jeśli kalkulator pokazuje 32G, a Ty nosisz 75B (czyli odpowiednik angielskiego 34B) to lepiej uważniej przyjrzyj się Twoim biustonoszom, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozmiar, który nosisz nie jest dobrze dobrany.

Przeczytaj też:

10:56, scarlet_agta , Na temat
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 20 września 2009

Dziś będzie chyba o jednej z bardziej irytujących mnie rzeczy. Bardziej drażni mnie chyba tylko mówienie, że stanik z miseczką D może być przeznaczony jedynie dla kobiety z dużym biustem oraz że małe biusty koniecznie muszą być ubierane w pushupy.

Tematem, który poruszę będzie zatem nazywanie rozmiarów biustonoszy samymi literami bądź cyframi.

Jaki rozmiar będzie? A?

Określanie rozmiaru wyłącznie literą jest dość częste, ale niewłaściwe. Litera określa jedynie wielkość miski, a rozmiar biustonosza składa się zarówno z liczby określającej długość obwodu, jak i litery (bądź dwóch liter, w przypadku podwójnego oznaczenia np. FF), które oznaczają wielkość misek. Muszą one wystepować równocześnie, gdyż podanie samej miski nie określa jednoznacznie romiaru.

Trzeba też pamiętać, że miski określone tą samą literą mogą mieć różną wielkość! Miska w biustonoszu 75F jest większa niż w biustonoszu 60F. W związku z tym kobiety noszące oba rozmiary będą się różnić nie tylko obwodem pod biustem. Również ich piersi będą różnej wielkości, a dokładnej będą miały różną objętość.

To jak obwód biustonosza wpływa na wielkość miski przybliżone jest między innymi na blogu Stanikowy Matrix.

Jedynka czy piątka? Czy naprawdę liczy się tylko obwód?

Nie wiem dokładnie dlaczego niektórzy nazywają różne wielkości biustów liczbami. Przy czym mały biust to zazwyczaj jedynka, a duży okolice czwórki lub piątki.

Mnie ten podział kojarzy się z rozmiarówką włoską. W systemie rozmiarów rodem z Italii obwody biustonoszy oznaczane są kolejnymi cyframi 1, 2, 3, 4 i tak dalej (choć zazwyczaj niezbyt daleko, bo do piątki jedynie ;) ). Przy podawaniu rozmiarów często pomija się wówczas wielkość miseczki, co z kolei zazwyczaj oznacza, że produkowane są jedynie biustonosze z miseczką B.

W zależności od obwodu miska B ma jednak różną objętość. Co oznacza, że biustonosz "jedyneczka" będzie miał miskę mniejszą niż biustonosz "trójeczka".

Przestańmy określać rozmiary staników wyłącznie literami bądź cyframi! Rozmiar to liczba plus litera (bądź litery).

[ Rysunki zostały stworzone za pomocą http://www.toondoo.com ]

23:39, scarlet_agta , Na temat
Link Komentarze (6) »
czwartek, 03 września 2009

W kwietniu tego roku wrzuciłam na bloga fragment Biuściastej Mapy Świata (miniaturke można obejrzeć obok). Poniżej natomiast znajduje się obrazek przedstawiający obecny stan "Stanikowej Mapy Polski".. Jak widać pinezek oznaczających dobre sklepy przybyło. Pojawiły się w Szczecinie, Łomży, Jedwabnem, Czernichowie pod Krakowem, kolejne przybyły w Warszawie, Łodzi, Lublinie, Wrocławiu. Ale tak się zastanawiam, czy sklepów przybywa szybko, czy jednak wolno. W końcu na mapie nadal są puste miejsca. Dobrych sklepów nadal nie ma między innymi w Rzeszowie, Radomiu, Bydgoszczy, czy Olsztynie.


21:43, scarlet_agta , Na temat
Link Komentarze (8) »
sobota, 15 sierpnia 2009

Wpis o blogach nowych, ale też tych starszych, o których nie miałam jeszcze okazji wspomnieć.

Angielski mały kubek, czyli oaza niewielkich biustów
To młodziutki blog o angielskiej nazwie small cup. Oczywiście o bieliźnie, a nie zastawie stołowej. ;) Blog ten jest adresowany dla kobiet z małym biustem. Jaka będzie jego tematyka? Pozwolę sobie zacytować autorkę.

O czym to będzie?

Jako stanikomaniaczka z dość długim stażem będę co i rusz wspominać o testowanych modelach, przyjaznych (lub nie) małym piersiom. Godna uwagi jest także różnorodna mentalność społeczeństwa (ekspedientek/mężczyzn lub pseudo-mężczyzn/innych kobiet/etc.) i pewnie nieraz zdarzy mi się z niej szydzić ;) W planach (które robiłam po cichu od dłuższego czasu) są również seryjne notki, traktujące o doborze rozmiarów na moje małe kulki w niczego niespodziewających się sklepach ;) Reszta wyjdzie w praniu.


35 stopni w cieniu
A raczej "35 lat minęło jak jeden dzień." 35plus, bo taka jest nazwa bloga, to po prostu miejsce dla biustów po trzydziestym piątym roku życia. Zwłaszcza dla takich, które przeżyły ciąże i karmienie. Nasze potrzeby zmieniają sie wraz z wiekiem, zmieniają się też uwarunkowania. Stanik, który będzie idealny dla dwudziestolatki w przypadku czterdziestolatek niekoniecznie będzie się sprawdzał.

Perfekcyjny biust!
Choć tak naprawdę chodzi raczej o perfekcyjny stanik. Biuperfekcja, to opisane ciekawym stylem wspomnienia, a w przyszlości zapewne bieżące doświadczenia w poszukiwanego idealnego partnera, tfu, stanika, oczywiście.

Jak nie wydać fortuny na staniki?
Odpowiedź jest prosta: trzeba polować na promocje i przeceny! Ułatwi nam to nowy blog - Stanikowe okazje dla Biuściastych. Można oczywiście polować na własną rękę, ale taki drogowskaz nie zaszkodzi.

Recenzji nigdy nie za wiele
Z wymienionego wyżej powodu wiele z stanikomaniaczek z przyjemnością powita kolejny blog. W najnowszej notce, nathd, recenzuje Shock Absorbera.

Znaleźć wygodny stanik? Pestka!
Czy na pewno? Niestety, okazuje się, że nie jest to takie proste. Kto nie wierzy nich przeczyta wpisy na blogu wygodne i niewygodne staniki.

W Białymstoku kobiety mają piersi
Niesamowite odkrycie, prawda? Kto jest ciekawy, co z tego odkrycia wyniknie niech zagląda na bloga białostocki biust.

Dla przypomnienia blogi, które już na pewno wszyscy znają:

22:45, scarlet_agta , Na temat
Link Komentarze (10) »
niedziela, 09 sierpnia 2009
Dziś będzie krótki wpis promocyjny!
Bo może jeszcze ktoś nie wiem, nie zauważył i nie wykopał...

Na wykopie pojawił się wpis z linkami do stanikowej wiedzy. Warto go wykopać. Oto on: http://www.wykop.pl/link/216145/95-polek-nosi-zle-dorany-rozmiar-stanika-zmienmy-to-stanikologia-stosowana
12:01, scarlet_agta , Na temat
Link Dodaj komentarz »
sobota, 08 sierpnia 2009

Przeczytałam dziś stanikowy wpis na blogu mar_lenyy. Sam wpis mnie ucieszył, zaniepokoił mnie natomiast komentarz pod nim:

Ja sama też należę do małobiuściastych, ale uważam, że mały biust=mały problem, duży biust=duży problem ;)

Przyznam, że szczęka opadła mi do podłogi i to z kilku powodów.

Po pierwsze biust to nie problem, jeśli tylko jest zdrowy i dobrze ostanikowany. :) Problemem mogą być najwyżej staniki. Choć przypuszczam, że w powyższym stwierdzeniu mniej więcej o to chodziło. A może się mylę?

Wiele osób pewnie nadal myśli, że z małym biustem wiążą się małe, a przynajmniej mniejsze problemy z dbaniem o jego kondycje i odpowiednim ostanikowaniem. Ale z tym stwierdzeniem nie mogę się zgodzić, a przynajmniej nie w 100%.

Owszem prawa fizyki sprawiają, że większy biust jest bardziej podatny na działanie czasu, ale to wcale nie znaczy, że o mały biust nie trzeba dbać.

Pozwolę sobie zacytować fragment tekstu "Odpowiedni dać piersiom stanik, cz.5 - Małobiuściaste mity", którego autorką jest jedna z lobbystek, Sylwiastka.

Piersi, niezależnie od wielkości, zbudowane są z dwóch typów tkanek – gruczołowej i tłuszczowej. Są to tkanki miękkie, plastyczne, wrażliwe na działanie grawitacji. Naturalnym biustonoszem, w który wyposażyła nas natura, jest oczywiście skóra. Jednak jest ona elastyczna, ulega procesom starzenia i u pięćdziesięciolatki nie podtrzymuje tak dobrze piersi jak u dwudziestolatki. Funkcją stanika jest podtrzymanie piersi, a nie ich osłanianie – chodzi o to, aby skóra się nie naciągała pod ciężarem piersi (małe piersi też ważą, tyle że mniej), a biust długie lata pozostał jędrny.

Mały biust również zasługuje na stanik i to w dodatku na dobrze dobrany stanik, w odpowiednim rozmiarze. Nie należy tej sprawy traktować po macoszemu. Znalezienie odpowiedniego rozmiaru i kroju pomaga nie tylko wyeksponować mały biust bez tony grubej gąbki, ale też znacznie poprawia komfort noszenia biustonosza.

Świetnie widać to po odpowiedziach na pytanie "Co mi dała zmiana rozmiaru stanika na właściwy?" zadanym jakiś czas temu na Lobby Małobiuściastych.

Dziką radość, że mogę przetańczyć godzinę i nie ściągać co chwilę stanika w dół :)

Brak bólu - fiszbiny w 70B (a jakże :) wbijały mi się w pierś (bo leżały na niej) i przed okresem bolalo jak diabli. A teraz - nic nie czuje :)

zdjęcie stanika jest ostatnią rzeczą wieczorem, a nie pierwszą po powrocie do domu - nareszcie mi wygodnie!

mozliwość podnoszenia rąk do góry bez obawy,ze obwod stanika wjedzie mi na biust;D

Poczytywałam forum od jakiegoś czasu, poczytywałam i nosiłam te moje 70A albo 75A (...) Obwód mi
latał, przy pochyleniu ramion gąbka odstawała na kilometr do przodu (to i A jest za duże?), ramiączka zlatywały (zrobiłam eksperyment - pod swetrem nie poprawiałam stanika, po jakimś czasie ramiączka miałam na łokciach a stanik na pępku...). Przez ostatnie kilka miesięcy byłam tym tak zirytowana, że w domu chodziłam bez stanika, też niezbyt dobrze... Niemniej kiedyś zmierzyłam się i
poznałam właściwy rozmiar. (...)
Ach, mogłabym go nie zdejmować:) Po przymiarce już w nim zostałam. (...) nie wyobrażam sobie, żeby choć na jeden dzień założyć 75A:)

Mój biust bardzo się zmienił, urósł, jest pełniejszy, jędrniejszy, nie wisi gdzieś pod pachami.

Jak zmienić rozmiar na właściwy?

To chyba proste, wystarczy wziąć miarkę, zmierzyć się, po czym skorzystać z tabelki, kalkulatora Mariski, czy też wpisać się do odpowiedniego wątku na Lobby, a później udać się do sklepu na zakupy.

Czy to już koniec problemów?

Powiedziałabym, że to dopiero początek. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że rozmiar z tabelki/kalkulatora to tylko orientacyjny punkt wyjścia. Jakiego konkretnie rozmiaru będziemy potrzebować w jakimś konkretnym modelu okaże się jak go przymierzymy. Modele różnią się bowiem od siebie, nawet bardzo. Sama mam w szufladzie biustonosze w czterech różnych rozmiarach 60E, 60F, 65DD i 65E. Należy więc udać się do sklepu i poprzymierzać. Ale, ale, czy w pierwszym lepszym sklepie będziemy mogły to zrobić? Niestety, zazwyczaj nie. Wbrew temu co sądzi wiele kobiet (i pewnie wielu mężczyzn) większość kobiet z małym biustem w przeciętnym bieliźniaku nie znajdzie dla siebie ani jednego stanika. Tam oferta jest zazwyczaj ograniczona do obwodów od 70 w górę, a w niektórych, o zgrozo, kupienie biustonosza w rozmiarze 70C jest nie lada wyzwaniem. A kobiet, które powinny nosić przykładowo 65D jest dużo więcej niż tych, dla których rozmiarem idealnym jest 75B. Z niewiadomych przyczyn ta większość nie może jednak kupić sobie stanika w przeciętnym sklepie z bielizną.

Jest sklep, a stanika nie ma.

Niestety może się okazać, że nawet podczas wizyty w sklepie stacjonarnym z szeroką rozmiarówką małobiuściasta klientka nie znajdzie idealnego dla siebie biustonosza. W sklepach tych bowiem przeważają biustonosze marek Freya, Panache, czy Curvy Kate, których konstrukcja nie jest dopracowana, nie tylko w strefie G+ ale także w mniejszych rozmiarach typu 60DD, czy 65F. Niektóre posiadaczki małego biustu wyglądają w tych biustonoszach delikatnie mówiąc źle, czasem nawet bardzo źle, mimo dobrze dobranego rozmiaru. Na szczęście rozszerza się nie tylko oferta producentów, ale także oferta sklepów i pojawia się w nich coraz więcej biustonoszy o krojach i konstrukcjach przyjaznych małym biustom. Mam nadzieję, że ta tendencja się utrzyma. :)

Jeszcze dla jasności dopiszę, że nie mam zamiaru nikogo przekonywać, że problemy małobiuściastych są większe niż dużobiuściastych, bo pewnie nie są. Zresztą, chyba nikt nie jest w stanie tego obiektywnie ocenić. Chciałam tylko podkreślić, że moim zdaniem nie warto małego biustu traktować po macoszemu. Dobry stanik i odpowiednia pielęgnacja mu się należy, jak psu buda, choć wiem, że producenci i sprzedawcy bielizny nam tego nie ułatwiają. Mały biust = mały problem to mit, który chciałam obalić. A może nie ma czego obalać?

A na koniec, żeby nie było tak pesymistycznie: odnalezienie idealnego biustonosza jest możliwe i ta gra jest warta świeczki!

00:01, scarlet_agta , Na temat
Link Komentarze (4) »
sobota, 06 czerwca 2009

Na Stanikowej Mapie Polski (lub Świata, jak kto woli) przybywa godnych odwiedzenia miejsc.

Nowa pinezka pojawiła się tym razem, w Szczecinie, a wkrótce pojawi się w Łodzi.

Sklep w Szczecinie - co, gdzie, kiedy?

Szczeciński sklep ebras.pl dotąd działał tylko jak sklep internetowy, teraz rozpoczął działalność stacjonarną.

Dostępny asortyment
można obejrzeć na stronie internetowej: http://ebras.pl/
Pełny ekran

W sklepie znajdziemy bieliznę marek Panache (Superbra, Masqerade, Cleo), Freya, Fauve, Elomi, Fantasie, Curvy Kate, Miss Mandalay, Royce, Ultimo, Gorsenia, Comexim, Soyelle, a także bieliznę erotyczną, wyszczuplającą, dla amazonek oraz rajstopy i pończochy.

Dostępne
rozmiary
brytyjskie - 60-85 C-J i 90-100 D-FF
polskie - 65-90 D-M

Adres
ul. Jasna 15, Szczecin
Pasaż podziemny, box nr 3

Godziny otwarcia

poniedziałek - wtorek 10.00 - 17.00
środa - sobota 10.00 - 15.00

Opinie klientek przeczytacie w odpowiednim wątku na Lobby.Wielkie otwarcie sklepu w Łodzi odbędzie się 17 czerwca (środa). W dniu otwarcia 5% rabatu na całe zakupy!

Sklep Brassiere będzie mieścił się przy ul. Piotrkowskiej 59, lewa oficyna i będzie czynny w godzinach:
poniedziałek 15-19
wtorek-piatek 11-19
sobota 11-15

Więcej informacji na Lobby.

19:17, scarlet_agta , Na temat
Link Dodaj komentarz »
środa, 27 maja 2009
sobota, 23 maja 2009
Już od ponad 2 miesięcy w Lublinie co dwa tygodnie można spotkać się z bra-fitterkami i zasięgnąć ich porady w kwestii odpowiedniego rozmiaru stanika.

Najnowsze informacje na temat cyklicznych spotkań znajdziecie na blogu dopasowanie.blox.pl

Wkrótce w Lublinie ruszy też sklep oferujący szeroka rozmiarówkę oraz profesjonalną obsługę. Szczegóły pojawią się na Lobby!

---------------------------------------------
Uaktualnienie
Sklep już ruszył, o czym poinformowałam w notce zatytułowanej "Nowy sklep z bielizną w Lublinie, czyli nowy punkt na stanikowej mapie świata." Zapraszam!
15:59, scarlet_agta , Na temat
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 maja 2009

Czy w Krakowie jest miejsce, gdzie profesjonalnie można dobrać biustonosz?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uwaga! Poniższy wpis przedstawiał sytuację na krakowskim rynku bieliźnianym w maju 2009 roku. Aktualne Informacje na temat profesjonalnego brafittingu w Krakowie można znaleźć na stanikowej mapie świata.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tak! Stołeczne Królewskie Miasto Kraków oferuje takie usługi ;) A w zasadzie są one oferowane przez obsługę sklepu intimo4you. Pracują tam ekspedientki, które fachowo dobierają biustonosze, czyli z angielskiego brafitterki, a po polsku stylistki biustu?

Adres sklepu:
ul. Wysłouchów 3,
30-611 Kraków

ul. Dietla 50
31 - 039 Kraków

(jak słusznie zauważył ktoś w komentarzu zmienił się adres sklepu! - mapka jest już nieaktualna)

Godziny otwarcia:
pn-pt  11:00-18:00
sobota 10:00-15:00

I co dalej?

Warto skorzystać z pomoc brafitterek, gdyż jest ona bardzo cenna, ale każda kobieta powinna sama znać zasady dobierania biustonoszy i wiedzieć jak powinien leżeć dobrze dobrany biustonosz. Zwłaszcza, że nie wszystkie sklepy oferują profesjonalne porady. W dobie internetu często robimy też zakupy w e-sklepach, a wówczas same musimy być w stanie odpowiedzieć na pytanie "Czy ten stanik dobrze leży?"

Zwłaszcza, że podstawowe zasady są naprawdę proste. Podstawą dobrze dobranego stanika jest dobrze dobrany obwód - o czym napisała Kasica na swoim blogu. Więcej zasad można znaleźć na blogu "O rozmiarach [staników] i nie tylko" a także w Piersiówce.

Pewną sugestię w kwestii rozmiarowej może też stanowić elektroniczny brafitter, czyli kalkulator rozmiarów biustonoszy.

Zobacz też

00:56, scarlet_agta , Na temat
Link Komentarze (4) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
01. W tym tygodniu szczególnie polecam
02. Najczęściej czytane wpisy
03. O co chodzi z tymi stanikami?
04. Lobbystki, czyli biuściasta społeczność
05. Tematy stanikowe nie tylko na Lobby
06. Moje offtopy
07. Ciekawe blogi
top | Szablon blogu został stworzony na podstawie szablonu 57 simply, którego autorką jest kate_mac.