Kategorie: Wszystkie | Na temat | Nie na temat | Polecam
RSS
niedziela, 25 października 2009

Pora na wpis edukacyjny, a konkretniej o tabelkach, kalkulatorach i o tym jak z nich korzystać.

Czy tabelka prawdę mi powie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Powie albo nie powie. Bo wszystko zależy od tego jaka to będzie tabelka i jak z niej skorzystamy.

Przeanalizujmy choćby poniższą, która pojawiła się w artykule na Wirtualnej Polsce.


Źródło: kobieta.wp.pl

Czy ta tabelka mówi prawdę? Co może z niej odczytać kobieta mająca pod biustem (luźno mierzone) 71cm, a w biuście 96cm? A na przykład to, że w tabelce nie uwzględniono jej rozmiaru, który przecież istnieje i ma się całkiem dobrze! Dodatkowo tabelka ta sugeruje, że powinna ona wziąć stanik z obwodem oznaczonym 70, co zazwyczaj nie będzie najlepszym wyborem.

Kobiety, które mają (luźno mierzone!) 71cm pod biustem niejednokrotnie znacznie lepiej czują się w biustonoszach o obwodzie oznaczonym liczbą 65, a czasem nawet 60. Pamiętajmy, że pod biustem najlepiej zmierzyć się bardzo ciasno i na wydechu - wówczas zamiast 71 otrzymamy liczbę mniejszą o kilka cm (w zależności od naszej budowy może to być więcej lub mniej).

Szukamy lepszej tabelki

Przejdźmy do kolejnej tabeli.

tabelka rozmiarów staników brytyjskich

Jak widać ta tabela jest znacznie większa, choć i tak nie obejmuje wszystkich dostępnych rozmiarów (pominięto dostępną w niektórych firmach miseczkę KK).

Jak widać kobieta, która ma 96cm w biuście (przy niewielkim obwodzie pod biustem) będzie w stanie oszacować dla siebie swój orientacyjny rozmiar, bo z tabelki nie wypada. A jaki to powinien być rozmiar? Angielskie 30G? A może 32F?

Co mówi kalkulator?

Najlepszy kalkulator, z jakiego możemy skorzystać znajduje się pod adresem bra-fitter.prv.pl

Po wpisaniu do niego wymiarów 71/96 pokazał nam rozmiar 30FF, ale jeśli wpiszemy 68/96 (wynik z ciaśniejszego mierzenia pod biustem) to otrzymamy rozmiar 28GG.

Jaki rozmiar kupić? To wszystko zależy!

To jaki konkretnie będziemy potrzebować rozmiar zależy od bardzo wielu czynników. Każda z nas mierzy się trochę inaczej, ma inny kształt biustu, jego "konsystencję", a także inną budowę całego ciała. Sporo też zależy od tego jaki biustonosz będziemy kupować. Poszczególne modele bardzo różnią się od siebie i nawet jeśli w jednym idealny będzie dla nas rozmiar 30G to może się okazać, że w innym będziemy potrzebować 28GG.

Czy w takim razie rozmiar jest ważny? Czy można wierzyć różnym kalkulatorom i tabelkom?

Przede wszystkim należy myśleć! Oceniając czy dany stanik dobrze leży trzeba zawsze zwrócić uwagę na obwód, który musi być stabilny (najlepiej na najluźniejszej haftce!) i to także wtedy gdy nie mamy założonych ramiączek, a miseczki mamy skierowane w dół lub przekręcone na plecy. Sporo na temat obwodu pisała kasica_k na stanikomanii. Musimy też zwrócić uwagę, czy miseczki mają odpowiednią wielkość - nie powinny być ani za małe, ani za duże. Sporo na temat tego jak powinien leżeć biustonosz można przeczytać na blogu o rozmiarach i nie tylko.

Rozmiar jest ważny, ale nie jest najważniejszy. Najważniejsze jest to jak się czujemy i jak wyglądamy w danym biustonoszu. Jeśli w kalkulatorze wychodzi nam 28F, ale lepiej czujemy się w rozmiarze 30E to zaufajmy naszemu samopoczuciu. Taka niewielka rozbieżność jest częsta.

Ale jeśli kalkulator pokazuje 32G, a Ty nosisz 75B (czyli odpowiednik angielskiego 34B) to lepiej uważniej przyjrzyj się Twoim biustonoszom, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozmiar, który nosisz nie jest dobrze dobrany.

Przeczytaj też:

10:56, scarlet_agta , Na temat
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 27 września 2009

Już w przyszłym tygodniu rozpoczyna się 19. festiwal PROGRESSteron. W tej edycji w aż czterech miastach będzie można uczestniczyć w warsztatach brafittingu, a tym samym liznąć trochę stanikowej wiedzy i poznać swój prawidłowy rozmiar.

10 października odbędą się warsztaty w Krakowie (niestety, już nie ma wolnych miejsc), 16 października odbędą się warsztaty w Poznaniu, 18 października w Łodzi, a 25 października w Warszawie.

Ciekawa jestem w ilu miastach odbędą się takie warsztaty na festiwalu PROGRESSteron 20, który odbędzie się wiosną 2010 roku i kiedy stanikowa wiedza stanie się tak powszechna, że takie warsztaty staną się całkowicie zbędne (przy festiwalu nr 25, 30, wcześniej, czy może później?).

 

Przeczytaj też:

23:33, scarlet_agta , Polecam
Link Komentarze (2) »
czwartek, 24 września 2009

Muszę przyznać, że Ava skłoniła mnie do bardziej uważnego przyjrzenia się hasłom, dzięki którym ludzie trafiają na ten blog. W większości wyszukiwania są nudne, bo dotyczą wielkich lub małych biustów, rozmiarów biustonoszy, brafitterek albo sklepów z bielizną. Ale kilka, a nawet kilkanaście nietypowych wejść w ostatnim miesiącu też się znalazło. Poniżej najciekawsze z nich.

dlaczego wykonujemy gwaltowne ruchy podczas snu - przyznam, że nie mam pojęcia, może jakieś senne koszmary? Zaburzenia fazy snu REM?

gdzie lepiej wyglada - ale co? Stanik, na przykład, czasem lepiej wygląda na biuście, ale czasem, jak ma kiepską konstrukcję, to lepiej na wieszaku. A taki papier toaletowy najlepiej wyglada w ubikacji.

jak wpisac nieznane litery alfabetu - to rzeczywiście może być problem i pewnie ciężko będzie go rozwiązać; ja nie bardzo wiem jak mogę pomóc, bo umiem jedynie wpisać znane mi litery alfabety, tych nieznanych nie umiem;

jak żyć z małym biustem - zaakceptować, polubić, poczytać small cup, stanikowego matrixa i wchodzić częściej na Lobby Małobiuściastych! Można też przeczytać małobiuściasty wpis na stanikomanii. Mam nadzieję, że w ten sposób powyższy problem egzystencjalny, choć częściowo zostanie rozwiązany.

jestem popularna po angielsku - I'm popular albo I am popular, ale nie wiem czy o to chodziło;

kolędy piosenki a kto wie - ja nie wiem. No dobra, nie będę taka, domyślam się, że chodzi o piosenkę De Su "Kto Wie" (teledysk do obejrzenia na youtube), której tekst napisała Bożena Intrator, a muzykę Maciej Zieliński.

kancerogenne działanie kolczyka w języku - pierwsze słyszę, ale tematem się nie interesowałam, bo kolczyka w języku nie mam i nie planuję w najbliższej przyszlości, podobnie jak w wardze, brodzie, nosie, czy brwi (choć u innych nie potępiam, tolerancyna jestem);

o mnie, o moich wątpliwościach i o mężu też + blox - o mnie trochę tu jest, o wątpliwościach też, ale przykro mi o mężu nic się nie znajdzie, bo takowego nie posiadam, ale bloxa za to mam;

piosenka shakiry pt: warto mieć marzenia - nie wiedziałam, że shakira śpiewa piosenki po polsku; a piosenki o tytule warto mieć marzenia niestety nie znam, natomiast piosenka "Kto wie", o której pisałam kapkę wyżej ma w tekście ten zwrot.

traktować po macoszemu - za słownikiem języka polskiemu traktować po macoszemu to traktować 1) niesprawiedliwie, źle lub 2) bez należytej uwagi.

śliski asfalt - pewnie czasem bywa śliski, na szczęście ze śliskim asfaltem spotkałam się jedynie w piosence "Ciągle pada", w której asfalt ulic jest śliski jak brzuch ryby;

sentencje lao tzu - nie znałam (a na pewno nie pamiętałam) żadnej, ale zajrzałam na Wikipedię i tam odkryłam, że Lao Tzu, czyli Laozi to...

półlegendarny chiński filozof, twórca taoizmu. Autor Daodejing, jednej z najważniejszych ksiąg taoizmu, zarówno filozoficznego, jak i religijnego.

Sentencji na wikicytatach też jest sporo. Na przykład takie:

"Jeśli myślisz, że wszystko jest łatwe, napotkasz tylko trudności."
"Nie wiedzieć stanowi prawdziwą wiedzę. Przypuszczać, że się wie, to choroba."
"Prawdziwa miłość czyni człowieka odważnym."
"Nie ma większej katastrofy niż wtedy, gdy ktoś nie potrafi się zadowolić tym, co posiada."

słowa: Bożena Intrator
muzyka do słów: Maciej Zieliński
19:11, scarlet_agta , Nie na temat
Link Komentarze (15) »
niedziela, 20 września 2009

Dziś będzie chyba o jednej z bardziej irytujących mnie rzeczy. Bardziej drażni mnie chyba tylko mówienie, że stanik z miseczką D może być przeznaczony jedynie dla kobiety z dużym biustem oraz że małe biusty koniecznie muszą być ubierane w pushupy.

Tematem, który poruszę będzie zatem nazywanie rozmiarów biustonoszy samymi literami bądź cyframi.

Jaki rozmiar będzie? A?

Określanie rozmiaru wyłącznie literą jest dość częste, ale niewłaściwe. Litera określa jedynie wielkość miski, a rozmiar biustonosza składa się zarówno z liczby określającej długość obwodu, jak i litery (bądź dwóch liter, w przypadku podwójnego oznaczenia np. FF), które oznaczają wielkość misek. Muszą one wystepować równocześnie, gdyż podanie samej miski nie określa jednoznacznie romiaru.

Trzeba też pamiętać, że miski określone tą samą literą mogą mieć różną wielkość! Miska w biustonoszu 75F jest większa niż w biustonoszu 60F. W związku z tym kobiety noszące oba rozmiary będą się różnić nie tylko obwodem pod biustem. Również ich piersi będą różnej wielkości, a dokładnej będą miały różną objętość.

To jak obwód biustonosza wpływa na wielkość miski przybliżone jest między innymi na blogu Stanikowy Matrix.

Jedynka czy piątka? Czy naprawdę liczy się tylko obwód?

Nie wiem dokładnie dlaczego niektórzy nazywają różne wielkości biustów liczbami. Przy czym mały biust to zazwyczaj jedynka, a duży okolice czwórki lub piątki.

Mnie ten podział kojarzy się z rozmiarówką włoską. W systemie rozmiarów rodem z Italii obwody biustonoszy oznaczane są kolejnymi cyframi 1, 2, 3, 4 i tak dalej (choć zazwyczaj niezbyt daleko, bo do piątki jedynie ;) ). Przy podawaniu rozmiarów często pomija się wówczas wielkość miseczki, co z kolei zazwyczaj oznacza, że produkowane są jedynie biustonosze z miseczką B.

W zależności od obwodu miska B ma jednak różną objętość. Co oznacza, że biustonosz "jedyneczka" będzie miał miskę mniejszą niż biustonosz "trójeczka".

Przestańmy określać rozmiary staników wyłącznie literami bądź cyframi! Rozmiar to liczba plus litera (bądź litery).

[ Rysunki zostały stworzone za pomocą http://www.toondoo.com ]

23:39, scarlet_agta , Na temat
Link Komentarze (6) »
czwartek, 03 września 2009

W kwietniu tego roku wrzuciłam na bloga fragment Biuściastej Mapy Świata (miniaturke można obejrzeć obok). Poniżej natomiast znajduje się obrazek przedstawiający obecny stan "Stanikowej Mapy Polski".. Jak widać pinezek oznaczających dobre sklepy przybyło. Pojawiły się w Szczecinie, Łomży, Jedwabnem, Czernichowie pod Krakowem, kolejne przybyły w Warszawie, Łodzi, Lublinie, Wrocławiu. Ale tak się zastanawiam, czy sklepów przybywa szybko, czy jednak wolno. W końcu na mapie nadal są puste miejsca. Dobrych sklepów nadal nie ma między innymi w Rzeszowie, Radomiu, Bydgoszczy, czy Olsztynie.


21:43, scarlet_agta , Na temat
Link Komentarze (8) »
niedziela, 30 sierpnia 2009
Trochę ponad tydzień temu wymyśliłam sobie, że utworzę nową pozycję w zakładkach bloga "w tym tygodniu polecam" - jak wymyśliłam tak też zrobiłam.

W tygodniu, który właśnie się skończył polecałam nowy małobiuściasty blog Small Cup, a w szczególności najnowszy wpis "Małobiuściasta Mitologia, część pierwsza".

W najbliższym tygodniu natomiast wyróżnić chcę wpis bardziej biuściasty. Będzie nim odcinek biustu na żywo, który ukazał się na stanikomanii prawie rok temu. Odcinek ten prezentował biust w rozmiarze L, a konkretnie kontynentalne 65L. Rozmiar ten w świadomości sporej części społeczeństwa albo w ogóle nie istnieje w naturze albo funkcjonuje jako synonim gigantycznego biustu graniczącego wręcz z niepełnosprawnością. Czy tak jest w rzeczywistości? Myślę, że zdjęcia na stanikomanii przekonują, że to nieprawda.
23:45, scarlet_agta , Polecam
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 16 sierpnia 2009

Nie mogło być inaczej. Stanikowa blogosfera rozrosła się tak bardzo, że przeoczyłam co najmniej jeden blog.

Zosia Samosia
Tańcowała igła z nitką to również stanikowy blog. Jest to blog pionierski i nowatorski. Porusza on tematykę dość nietypową tematykę. Nie ma w nim miejsca na stanikowe recenzje, analizy rynku bieliźnianego, narzekanie na  kiepski wybór w sklepach (lub wprost przeciwnie) oraz wykłady z rozmiarologii stosowanej. Można na nim za to znaleźć instrukcje i wskazówki dotyczące szycia biustonoszy. Autorka odpowiada między innymi na pytania o to jak zrobic wykrój, jak skroic materiał, jak połączyć poszczególne elementy, z jakich materiałów go zrobić, jak zrobić fiszbiny i pewnie jeszcze wiele, wiele innych.

Brak jednego zdążyłam zauważyć, ale może przeoczyłam jeszcze jakiś?

Aktualizacja z 24 sierpnia.

Wera donosi... ;)
Wera doniosła mi, że istnieje jeszcze jeden stanikowy blog. Prowincjonalne lingerie! Zapraszam do lektury.

21:43, scarlet_agta , Polecam
Link Komentarze (1) »
sobota, 15 sierpnia 2009

Wpis o blogach nowych, ale też tych starszych, o których nie miałam jeszcze okazji wspomnieć.

Angielski mały kubek, czyli oaza niewielkich biustów
To młodziutki blog o angielskiej nazwie small cup. Oczywiście o bieliźnie, a nie zastawie stołowej. ;) Blog ten jest adresowany dla kobiet z małym biustem. Jaka będzie jego tematyka? Pozwolę sobie zacytować autorkę.

O czym to będzie?

Jako stanikomaniaczka z dość długim stażem będę co i rusz wspominać o testowanych modelach, przyjaznych (lub nie) małym piersiom. Godna uwagi jest także różnorodna mentalność społeczeństwa (ekspedientek/mężczyzn lub pseudo-mężczyzn/innych kobiet/etc.) i pewnie nieraz zdarzy mi się z niej szydzić ;) W planach (które robiłam po cichu od dłuższego czasu) są również seryjne notki, traktujące o doborze rozmiarów na moje małe kulki w niczego niespodziewających się sklepach ;) Reszta wyjdzie w praniu.


35 stopni w cieniu
A raczej "35 lat minęło jak jeden dzień." 35plus, bo taka jest nazwa bloga, to po prostu miejsce dla biustów po trzydziestym piątym roku życia. Zwłaszcza dla takich, które przeżyły ciąże i karmienie. Nasze potrzeby zmieniają sie wraz z wiekiem, zmieniają się też uwarunkowania. Stanik, który będzie idealny dla dwudziestolatki w przypadku czterdziestolatek niekoniecznie będzie się sprawdzał.

Perfekcyjny biust!
Choć tak naprawdę chodzi raczej o perfekcyjny stanik. Biuperfekcja, to opisane ciekawym stylem wspomnienia, a w przyszlości zapewne bieżące doświadczenia w poszukiwanego idealnego partnera, tfu, stanika, oczywiście.

Jak nie wydać fortuny na staniki?
Odpowiedź jest prosta: trzeba polować na promocje i przeceny! Ułatwi nam to nowy blog - Stanikowe okazje dla Biuściastych. Można oczywiście polować na własną rękę, ale taki drogowskaz nie zaszkodzi.

Recenzji nigdy nie za wiele
Z wymienionego wyżej powodu wiele z stanikomaniaczek z przyjemnością powita kolejny blog. W najnowszej notce, nathd, recenzuje Shock Absorbera.

Znaleźć wygodny stanik? Pestka!
Czy na pewno? Niestety, okazuje się, że nie jest to takie proste. Kto nie wierzy nich przeczyta wpisy na blogu wygodne i niewygodne staniki.

W Białymstoku kobiety mają piersi
Niesamowite odkrycie, prawda? Kto jest ciekawy, co z tego odkrycia wyniknie niech zagląda na bloga białostocki biust.

Dla przypomnienia blogi, które już na pewno wszyscy znają:

22:45, scarlet_agta , Na temat
Link Komentarze (10) »
poniedziałek, 10 sierpnia 2009

Znalazłam dziś filmik prezentujący fuzję tańca orientalnego i flamenco z wachlarzami. Oto on:I od razu jak go zobaczyłam to przypomniał mi się inny filmik, który kiedyś oglądałam.

Miłego oglądania! :)

22:01, scarlet_agta , Nie na temat
Link Komentarze (1) »
niedziela, 09 sierpnia 2009
Dziś będzie krótki wpis promocyjny!
Bo może jeszcze ktoś nie wiem, nie zauważył i nie wykopał...

Na wykopie pojawił się wpis z linkami do stanikowej wiedzy. Warto go wykopać. Oto on: http://www.wykop.pl/link/216145/95-polek-nosi-zle-dorany-rozmiar-stanika-zmienmy-to-stanikologia-stosowana
12:01, scarlet_agta , Na temat
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 39
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
01. W tym tygodniu szczególnie polecam
02. Najczęściej czytane wpisy
03. O co chodzi z tymi stanikami?
04. Lobbystki, czyli biuściasta społeczność
05. Tematy stanikowe nie tylko na Lobby
06. Moje offtopy
07. Ciekawe blogi
top | Szablon blogu został stworzony na podstawie szablonu 57 simply, którego autorką jest kate_mac.